• Aktuality
  • První člověk po amputaci využívající protetickou nohu Linx

Image title

Jack Eyers - první člověk využívající k chůzi protetickou nohu Linx. Vůbec první protetickou nohu s jedním integrovaným počítačovým ovládáním kolene a chodidla zároveň. Systém, ve kterém spolu jednotlivé části komunikují tak, jako je tomu u zdravé nohy.

Příběh Jacka Eyerse je o někom, jehož sen bývá ve světě módy často považován za nemožný a právě o to více mu všichni fandí, stane-li se realitou - Jack se živí modelingem. Narodil se s poruchou zvanou proximální stehenní fokální deficit (PFFD), jež měla za následek nedostatečný vývoj některých částí jeho pravé nohy a aby byl vůbec schopen normálně chodit, bylo potřeba v 16ti letech nohu amputovat. Díky protetické technologii se dostal do kondice, kterou si udržuje každý den.

Rok po amputaci se Jack stal členem Paralympijské asociace, po sérii zkoušek získal stipendium, díky kterému se stal členem britského juniorského basketbalového týmu. Tréninkový plán a zdánlivě agresivní podstata basketbalu na invalidním vozíku vyžaduje režim, který změnil jeho postavu z normálního teenagera v kondici na vybroušeného atleta se stavbou těla umožňující mu otáčet se s vozíkem ve víru boje rychlostí, hbitostí a s notnou dávkou nebojácnosti.

Image title

Jack využil mnoho příležitostí pracovat ve filmovém průmyslu s agenturami, které obsazují lidi se zdravotním postižením. Získal několik rolí zraněných obětí války ve filmech jako Gladiátor a také figuroval na reálných vojenských cvičeních. Výraznou rolí byla účast na slavnostním zahájení Paralympiády v roce 2012, kde byl součástí trapézového týmu. V letošním roce se objeví na molu na módních přehlídkách v Milánu, které začínají v únoru. Úspěch spočívá především v tom, že Jack zavádí zcela nový rozměr v začleňování lidí se zdravotním postižením do oblasti života, která vždy měla a stále má přísné požadavky na dokonalost. Módní průmysl není příliš tolerantní k rozdílům oproti "vzoru krásy", jak jej sám definuje, takže je to celkem velký pokrok.

Image title

Povaha Jackovy choroby (PFFD) způsobila nedostatečné vyvinutí jeho pravého kyčelního kloubu, což ovlivňuje rovnováhu a způsob jeho chůze. Protetická končetina, kterou do teď využíval, je navržena pro sportovní aktivity a díky ní může jednak sám trénovat a také trénovat ostatní jako osobní trenér, ovšem neumožňuje ovládat jemnější pohyby, které jsou zapotřebí pro chůzi na molu. Zcela nový systém protetické nohy Linx nepřetržitě sleduje jeho pohyb a činnost a okamžitě upravuje drobné nuance v chůzi. Když stojí v klidu, končetina se zajistí, aby si mohl odpočinout a ušetřit energii dokonce i s ohnutým kolenem.

Linx se liší od všech předchozích systémů díky novému softwaru zvanému Mi2 (motion integrated intelligence), který monitoruje senzory v celé končetině, což znamená, že chodidlo a koleno spolu účinně sdílejí informace o prostředí, ve kterém se Jack pohybuje a společně přizpůsobují pohyb tak, aby byla zaručena jistota, správná rychlost a požadovaná úroveň podpory za všech okolností. Dosavadní systémy dolních protetických končetin měly propojeny zdroje napájení chodidla a kolena, avšak nedocházelo ke vzájemné komunikaci těchto částí. Linx tak tuto technologii povyšuje na zcela novou úroveň.

PROTETIKA PROTALEXA s.r.o.

Ortopedicko protetická klinika specializovaná na dolní končetiny s 20-ti letou tradicí.

Zjistit více

PROTALEXA s.r.o.

výhradní dovozce a zástupce pro Českou a Slovenskou republiku protetických dílů Endolite rodinné společnosti Blatchford z Velké Británie.

Zjistit více

Chcete být informovaní o nových produktech

Created by people in Arsyline.cz © 2015 - 2021