Orion3

Popis

Orion3 je vhodný pro uživatele, kteří mohou těžit z jeho stability v obtížném terénu, ve svahu a na schodech. A pro ty uživatele, kteří chtějí chodit přirozeně a efektivně, ať už s ustálenou anebo proměnlivou rychlostí. Orion3 pomáhá uživatelům rovnoměrně rozložit váhu na obě dvě dolní končetiny a snížit tak nápor na zdravou polovinu těla a dolní oblast zad. Což vede ke zmírnění bolestí, především bederní páteře, na které si amputovaní tak často stěžují.

Systém „vylepšený výkon stability“ poskytuje 5 úrovní odporu ve stojné fázi, které vedou k optimalizaci uživatelovy bezpečnosti při chůzi, stání, scházení ze svahu nebo ze schodů a při sezení. Rovněž uživateli napomáhá zabránit pádu při klopýtnutí. Ve švihové fázi Orion3 totiž vytváří odpor, který koleno zastabilizuje pro případ, kdy uživatel zakopne.

V režimu „opora při stoji“ se koleno zafixuje a to jak na rovném povrchu, tak i ve svahu. Což napomáhá lepšímu držení těla a rovnoměrnému zatížení těla. Výsledkem je snížení namáhaní zdravé končetiny a dolní části zad.

Chris používá koleno Orion3 už několik měsíců a zaznamenal zlepšení stability. „Spolehlivé a předvídatelné chování kolene mi dodává jistotu při chůzi po zahradě a při kutilství. Vzhledem k tomu, že se Orion3 velmi snadno používá, nemusím při chůzi dělat žádné další kompenzační pohyby zbytkem těla a mám tak více energie na jiné věci. Možnost konotrolovat stav baterie dí jedinému tlačítku je pro mne rovněž velmi užitečné“, říká.

„Třetí generace mikroprocesorem řízeného kolene Orion přináší osobám po amputaci nad kolenem nové výhody. Opora ve stoji napomáhá k lepšímu držení těla, protože užiatel může rovnoměrněji rozložit svou hmotnost na obě strany. Automatický réžim sám rozpozná, kdy uživatel stojí. Zdokonalená baterie navíc umožňuje provoz až 3 dny“, dodává Andy Sykes, hlavní konstruktér vývojového týmu Orion3.

Úroveň aktivity

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Orion3

Vlastnosti

Controlled Stance Support


Supportive resistance throughout stance phase provides optimal stability for walking with greater safety and less effort on all-terrain.

Enhanced Stability Performance

Enhanced Stability Performance (ESP) increases the user’s confidence and independence, reducing the risk of stumbles or falls and ensuring more balanced limb loading for greater long term health and protection.

ESP adapts hydraulic resistance in real time, providing optimal stance support whether walking in a crowded environment, on uneven terrain, slopes, steps and now also when standing. With situational awareness, Orion3 continuously monitors the user’s activity and responds accordingly for greater safety.

Image title

Controlled Stance Support

Supportive resistance throughout stance phase provides optimal stability for walking with greater safety and less effort on all-terrain.

Image title

Standing Support

Maximum resistance stabilises knee, on both at and slopes, encouraging better posture and balanced loading to relieve pressure on sound limb and lower back

Image title

Stumble Recovery

Stance resistance engages during swing phase extension to ensure knee stability should the user stumble.

Image title

Dynamic Slope & Stair Descent

Knee resistance progressively increases with immediate support on the first step and increasing support with further knee flexion for enhanced control and safety when descending stairs or slopes.

Image title

Supported Sitting

Progressive hydraulic resistance ensures greater support and control to sit down with safety and confidence and more balanced loading across both limbs.


Natural Efficient Motion

Knee flexion during swing phase varies according to walking speed. With microprocessor pneumatic swing control, Orion3 controls heel rise across a range of walking speeds for a more natural swing. The pneumatic spring also makes it easier to initiate swing, saving energy with every step and ensuring more natural knee flexion at lower speeds.

Image title

Optimal Stance Release

Orion3 releases high resistance just before the knee bends for optimal safety, easy knee flexion and reduced walking effort.

Image title

Adaptive Speed Control

By sensing changes in walking speeds, Orion3 dynamically adapts pneumatic control in real time for a smooth, natural and energy efficient swing.*

Image title

Terminal Swing Damping

Swing phase extension is damped in late swing to soften knee movement and prevent terminal swing impact.*Studies have shown the reduced physiological cost of walking, with reduction in energy expenditure by up to 20% – please refer to our clinical compendium for further details.Specification


Max. user weight:125kg (275lbs)
Activity level: 3
Component weight: 1.5kg (3.3lbs)
Build height:244mm
Control unit: MPK Hydraulic/Pneumatic


Suitable for outdoor use


Ordering


Part Number: ORION3

Accessories

Orion3 Proximal AdaptersBattery Charger Kit – 950223
Clinician’s Manual – 938974
User Guide – 938375

Proximal Attachments (ordered separately)

Rotating Pyramid with Shift – 239017
Non-rotating Pyramid with Shift – 239089
Female Pyramid with Shift – 189128
M36 Threaded Adapter with shift – 239092
Video

PROTETIKA PROTALEXA s.r.o.

Ortopedicko protetická klinika specializovaná na dolní končetiny s 20-ti letou tradicí.

Zjistit více

PROTALEXA s.r.o.

výhradní dovozce a zástupce pro Českou a Slovenskou republiku protetických dílů Endolite rodinné společnosti Blatchford z Velké Británie.

Zjistit více

Chcete být informovaní o nových produktech

Created by people in Arsyline.cz © 2015 - 2021